Globalleşme, yaşam alanlarımızın küçülmesi, tüketim alışkanlıklarımız ve teknolojinin bize sundukları sayesinde ulaşılabilir sanat anlayışı her geçen gün genişliyor.

Peki, ulaşılabilir sanat nedir? Ulaşılabilir sanat, pazara bağlı olarak farklı tanımlanır. Örneğin, Ulaşılabilir Sanat Fuarı, Ulaşılabilir sanat eserlerini 6.000 £, 7.500 € ve 10.000 $ 'dan düşük fiyatlı eserler olarak tanımlar. Ancak sadece 100 doların altında mal olan uygun fiyatlı sanat eserleri de bulunuyor.

 

carre d'artistes istanbul

Son yıllarda İstanbul'da düzenlenen STEP Sanat Fuarı ise, onlarca galeriyi bir araya getirerek 500 TL - 20.000 TL arasındaki eserleri sergiliyor. Ulaşılabilir sanat eserlerini koleksiyonunuza eklemeyi düşünmeniz için bazı nedenler.

Koleksiyona Başlamak İçin Harika Bir Yol

Yeni bir koleksiyon başlatmayı düşünüyorsanız, ulaşılabilir sanat bunun en iyi yoludur. Pek çok sanat uzmanı, yeni koleksiyonerlere küçükten başlayıp 10.000 doların altında sanat eseri satın almalarını tavsiye ediyor. Bunun nedeni, sanat piyasasında yolunuzu bulmak için gereken bilgiyi biriktirmenin yıllar almasıdır.


Koleksiyonunuza Süreklilik Katmak
Pandemi boyunca hepimiz mali durumlarımız konusunda endişelendik. Ancak bu belirsiz zamanlarda bile, çoğu sanat koleksiyoneri ulaşılabilir sanat eserleri için bir bütçe ayırabildi. Ulaşılabilir sanat sayesinde farklı dönemlerde de koleksiyonunuzu genişletmeye devam edebilirsiniz.


Sanatçılara Destek Olun
Sanatçılar da özellikle kariyerlerinin başında ve gelişmekteyken, harcamalarını karşılamak için daha uygun fiyatlı sanat eserler yapabiliyorlar.


Bir Yatırım Olarak Ulaşılabilir Sanat
Bir yatırım olarak sanat satın almayı düşünüyorsanız, ulaşılabilir sanat harika bir seçim olabilir. Birçok ünlü sanatçı kariyerine sanat eserlerini daha düşük fiyata satarak başladı. Örneğin Jean-Michel Basquiat, New York sokaklarında sadece birkaç dolara kartpostal sattı, ancak şimdi bu küçük ölçekli şaheserlerin değeri 12.000 dolar. Gelecek vadeden sanatçılar tarafından uygun fiyatlı sanat eserleri satın almak, fiyatları önemli ölçüde artabileceğinden uzun vadede karşılığını verebilir.


Fiyatı Düşük Ama Kalitesi Yüksek Olabilir
Bir sanat eseri için ödenen fiyat, her zaman eserin gerçek değerini yansıtmaz. Sanatın satın alınabilir olması, değerinin mutlaka düşük olduğu anlamına gelmez. Her sanat eseri, fiyatı ne kadar düşük olursa olsun, bir sanatçının eşsiz, özgün eseridir. Daha ucuz malzemelerden, daha küçük boyuttan veya daha fazla baskıdan yapılmış olsa da, ulaşılabilir sanat eserleri, güçlü mesajlar iletebilir ve daha pahalı parçalara eşdeğer harika bir estetik çekiciliğe sahip olabilir.


Mekanlarınızı Bütçenize Göre Dekore Edin
Bazen sadece mekanlarımızı dekore etmek için güzel sanat eserleri ararız. Pahalı sanat eseri için para biriktirirken duvarlarınızı çıplak bırakmak yerine, belki bir dizi daha küçük, daha uygun fiyatlı iş satın almayı tercih etmelisiniz. Küçük ölçekli eserler genellikle daha ucuza uygun fiyatta olur ve benzer stil, boyut veya konuya sahip parçaları dikkatlice hizalayarak bir galeri duvarına yerleştirilebilir. Daha sonra daha pahalı bir şeye karar verirseniz, ulaşılabilir sanat eserlerinin kolayca taşınabilme ve değiştirilme avantajına sahip olduğundan bahsetmiyoruz bile.


Ulaşılabilir Sanat, Hiç Olmadığı Kadar Ulaşılabilir
Bazı eserler rekor kıran milyon dolarlık fiyatlara ulaştığında, koleksiyonculuğun avantajlı sınıflara ait olduğunu düşünmek kolay. Ulaşılabilir sanat ise, her cebe uygun çok sayıda uygun fiyatlı sanat eseri bulundurarak “herkes için sanat” anlayışına sahiptir. İnternetin gelişmesiyle birlikte, ulaşılabilir sanat eserlerini bulmak artık her zamankinden daha kolay. Sosyal medyada, sanatçı ve galeri web sitelerinde, çevrimiçi pazar yerlerinde
keşfedebilirsiniz. Eseri satın almadan önce görmeyi tercih ederseniz, ulaşılabilir sanat konusunda uzmanlaşmış birçok sanat galeri ve fuarlarını Londra, New York, Brüksel, Stockholm, Hong Kong ve Istanbul'da ziyaret edebilirsiniz.