Ev, birincil yaşam alanı ve sizi en iyi tanımlayan mekan. Ev ile birey arasında karşılıklı alış-verişe dayanan bir anlaşma var gibidir. Estetik zevkleriniz ve beğenilerinizle şekillense de mekanın bireylerin nasıl hissedeceğini belirlediği hatta uzun vadede nasıl biri olacağını da etkilediğine inanılır. Çünkü tasarım her şeydir. Tasarımın gücüne karşı koymak oldukça güçtür.

Mekan düzenlemenin hayat kalitesi üzerindeki etkisine inanılan uzak doğu felsefelerine hepimiz aşinayız. Bunlardan en bilineni  bir Çin öğretisi olan Feng-Shui'ye göre eşyaların konumlanışının öneminin birey üzerindeki etkisine dikkat çeker.Bu da bizi iç mekanı dekore etmeye iten en önemli faktörlerden biri. Peki neden sanat satın alıyoruz?

Sanatın ortaya çıkışındaki sebep ile aynı! İnsan beyni güzel olan şeyleri ayırt etme konusunda iyi. Çünkü güzel olan zihnimizde pozitif bir etki yaratıyor.

Günümüzde sanat anlayışı bunun ötesinde bizi düşündüren ve anlatacak şeyi olan nesneleri de sanat kabul eder. “Sanat nedir?” sorusu bu kısa yazıda cevaplayamayacağımız kadar eski bir sorudur. Ancak sanatın günümüzdeki işlevini saptayabiliriz. Günümüz sanat izleyicisi sanatı kişisel beğeni,zevk ve düşüncelerini bir ifade aracı olarak kullanır. Peki siz evinizdeki sanat eserlerini nasıl sergiliyorsunuz? Gelin hep birlikte evinizdeki sanat galerisini nasıl düzenleyebileceğiniz üzerine konuşalım!

koleksiyonerin evinden

Koleksiyonerin Evinden, Eylül 2021

 

Nerede Sergilemeli?

Sanat eserini beğendiniz,  inanılmaz bir bağ hissettiniz ve aldınız. Evinizde sergilemek için can atıyorsunuz! Peki ya sonrası?

Bir sanat eserini sergileyeceğiniz yer, sanat eserinin kendisi kadar önem taşır. Bir sosyalleşme alanı olan evinizin salonunda  mı yoksa  evin girişinde yer alan ve bir geçiş noktası görevi gören koridorda mı? Bu tarz detayları düşünmek aslında sanat eseri alırken de işinizi kolaylaştırır ve fikirlerinizin berraklaşmasına yardımcı olur.

Tema?

Bir süredir koleksiyon oluşturmak ile ilgilendiğinizde elinizde sergilenmek üzere eserler birikir. Evinizin baş küratörü olarak tüm iş size düşer!

Öncelikle bir tema belirlemelisiniz. Bu renk, konu , içerik ya da malzeme kullanımı olabilir. Örnek olarak eğer bir manzara resminiz var ise onu yine sizin çektiğiniz bir doğa fotoğrafı ile yakın bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Hayal gücünüzü özgürce kullanın! Örneğin benzer renkleri içeren resimleri birlikte gruplayabilirsiniz! Böyle bir düşünceniz varsa “La vie en Rose” koleksiyonumuza göz atın!

Yerleştirme Sanatı

Eserleri nereye yerleştirdiğiniz ve nasıl yerleştirdiğiniz eserin kendisini gösterebilmesinde büyük önem taşır. Farklı boyutlarda eserlerinizin varsa bunları bir arada gruplamak sanat galerisi duvarı etkisi yaratabilir!

Aile fotoğraflarınızı, çocuklarınızın çizimlerini farklı boyutlardaki çerçevelerde yan yana bir kompozisyon oluşturarak asabilirsiniz! Buradaki önemli noktalardan biri duvar düzenlemesi. Teorik olarak 3 farklı stilde eserleriniz için bir kompozisyon oluşturabilirsiniz. Bunlar doğrusal, organik ve rastgaledir. Doğrusal yerleştirmede tek bir çizgiyi takip eden birbiri ardına sıralanan eserler görürüz. Ancak bu eserlerinizi sergilemek için tek yol değil!

 

Organik yerleştirmede ise duvarın başlangıç noktasını refarans alarak düzenlemeniz gerekir. Bu yerleştirme stiline göre eserleri duvarda bir büyük şekil (kare, yuvarlak vb) oluşturmanız eserlerin bir bütün olarak algılanmasına sebep olur.

Son olarak rastgele de ise tüm duvarınızı farklı boyut ve şekil ve renklerde olan eserler ile doldurmanız olarak düşünebiliriz.Asimetrik ve belli bir temaya bağlı kalarak aslında  karmaşık ve birbirinden bağımsız gibi gözüken sanat eserlerinden bir uyum yakalayabilirsiniz!

Görmekten sıkılmayacağınız eseri seçmek!

Bir koleksiyona başlamak şüphesiz sizi mutlulukla dolduran ve daha fazlasını istemenize sebep olan bir bağımlılık etkisine sahip. Peki sanat eseri seçerken önceliğiniz ne? Bizce bir sanat eseri seçerken en önemli şey o eserle bağ kurabilmek! Bu anlamda sanat eseri ile kurulan bağı “ilk görüşte ebedi aşk” olarak adlandırmak yanlış olmaz. Sanat bizi ifade eder, mutlu eder ve şekillendirir. Görmekten sıkılmayacağınız her baktığınızda yeni bir şeyler keşfettiğiniz bir eser seçin!

Şaşırtın!

Son olarak, birbirinden farklı teknikte ve boyutlarda eserleri yan yana sergilemekten çekinmeyin.Eserleri sergileme şekliniz ve diziliminin bile ne büyük fark yaratabileceğini unutmayın!