Seval Dakman, Türkiye’nin ilk ulaşılabilir sanat galerisi olan Carre d'Artistes İstanbul galerisinin kurucusudur. 

 2007 yılında eğitim için Londra’ya gittiği dönemde şehrin sanat atmosferinden   çok etkilenen Seval Dakman, okulun yanı sıra sık sık çağdaş sanat galerini gezip   genç sanatçıların eserlerini inceleyerek sanatla olan bağını derinleştirmiştir. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi Siyasal Bilimler bölümüne devam ederken aynı zamanda yan dal olarak Sanat Tarihi bölümüne başlamıştır ve sanat sosyolojisi üzerine çalışmaya okul yıllarında karar vermiştir. Eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesi’ nde devam ederek “Kültürel İncelemelerde Sanat Antropolojisi” üzerine hazırladığı tez ile yüksek lisansını tamamlamıştır.

 Sanatı demokratikleştirmek fikrinden yola çıkan Carre d'Artistes’i 2015 yılında Türkiye’ye tanıtarak “herkes için sanat” anlayışını yaygınlaştırmayı amaçlamıştır.Dünyanın birçok farklı ülkesinden sanatçıyı ülkemizdeki koleksiyonerlerle tanıştırırken ülkemizdeki genç veya tanınmış sanatçıları dünyanın otuzdan fazla ülkesinde galeri ağı bulunan Carre d’Artistes ile birlikte evrensel sanat platformuna taşımıştır.                 

 

"Herkes için sanat” anlayışıyla günümüzde de çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli sanat dergisi ve gazetelerde sanat ekonomisi ve sosyolojisi ile ilgili yazılar yayımlamaktadır.

Seval Dakman 

 Kurucu Direktör / Founder Director 

  

    

   

Aslıhan Aşan

Art Gallery Manager / Galeri Müdürü

Marmara Üniveristesi Sanat Tarihi bölümünden mezunu olan Aslıhan, 2019’da erasmus+ staj kapsamında Polonya Wroclaw Ulusal Müzesi- Four Domes Pavilion’da görev aldı.  Müzede görevli olduğu sürede “measure-/assess-/ments” sergi hazırlığında çalıştı ve  geçmişten günümüze Türk Kadın Sanatçılar ile ilgili sunum yaptı. Kasım 2019’da İtalya, San Gimignano’da yer alan iSculpture adlı heykel odaklı galeride çalışma ve İtalyan figuratif heykel sanatını yakından gözlemleme olanağı buldu. Araştırma konusu olarak  Batı ve Çağdaş Sanat’a odaklanan Aslıhan, şu an eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi’nde Sanat Tarihi yüksek lisansı yaparak devam etmektedir.

 

 

 

 

 

  

İrem İmre

Gallery Assistant / Galeri Asistanı

 

Sanata ilgisi lise yıllarında başlayan İrem, karakalem ve ebru gibi alanlarda çeşitli sanat eğitimleri aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünü 2021 yılında bitirdi. Tezi "İstanbul'da Yemek Pratikleri"ni Pierre Bourdieu ve orta sınıflar teorisi üzerine yazdı.