Seval Dakman Araç

Founder Director 

 

   

   Seval Dakman, Türkiye’nin ilk ulaşılabilir sanat galerisi olan Carre d'Artistes İstanbul galerisinin kurucusudur. 

   2007 yılında eğitim için Londra’ya gittiği dönemde şehrin sanat atmosferinden   çok etkilenen Seval Dakman, okulun yanı sıra sık sık çağdaş sanat galerini gezip   genç sanatçıların eserlerini inceleyerek sanatla olan bağını derinleştirmiştir. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi Siyasal Bilimler bölümüne devam ederken aynı zamanda yan dal olarak Sanat Tarihi bölümüne başlamıştır ve sanat sosyolojisi üzerine çalışmaya okul yıllarında karar vermiştir. Eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesi’ nde devam ederek “Kültürel İncelemelerde Sanat Antropolojisi” üzerine hazırladığı tez ile yüksek lisansını tamamlamıştır.

   Sanatı demokratikleştirmek fikrinden yola çıkan Carre d'Artistes’i 2015 yılında Türkiye’ye tanıtarak “herkes için sanat” anlayışını yaygınlaştırmayı amaçlamıştır.Dünyanın birçok farklı ülkesinden sanatçıyı ülkemizdeki koleksiyonerlerle tanıştırırken ülkemizdeki genç veya tanınmış sanatçıları dünyanın otuzdan fazla ülkesinde galeri ağı bulunan Carre d’Artistes ile birlikte evrensel sanat platformuna taşımıştır.   

   "Herkes için sanat” anlayışıyla günümüzde de çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli sanat dergisi ve gazetelerde sanat ekonomisi ve sosyolojisi ile ilgili yazılar yayımlamaktadır.              

 

   

Pelin Çakır

Art Gallery Manager

Londra’da Middlesex Üniversitesi, BA Fine Art bölümünü bitirdikten sonra İstanbul’da birçok alanda iş deneyimleri oldu. Merkür Sanat Galerisi’nde yurt dışı ve içi fuarlardan sorumlu olarak görev alan Pelin, bu sayede dünyanın çesitli ülkelerinde sanat fuarlarına katılma fırsatı buldu. Daha sonraki yillarda İtalya’nın en eski galerilerinden biri olan Russo Art Gallery İstanbul’un ve Artgalerim Bebek’in galeri yöneticiliğini yaptı. 2016-2018 yılları arasında Live İstanbul ve Kemer Aktuel dergilerinde sanat ile ilgili her ay köşe yazarı olarak çalıştı. Pandemi öncesi Akasya Kültür Sanat’ta sanat koordinatörlüğü yaptı. Kendisi de ressam olan Pelin, çalışmalarına Istanbul’da devam etmektedir.

 

 

 

 

 

İrem İmre

Gallery Specialist

 

Sanata ilgisi lise yıllarında başlayan İrem, karakalem ve ebru gibi alanlarda çeşitli sanat eğitimleri aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünü 2021 yılında bitirdi. Tezi "İstanbul'da Yemek Pratikleri"ni Pierre Bourdieu ve orta sınıflar teorisi üzerine yazdı. İrem, şu anda İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Kültür Yönetimi yüksek lisansı yaparak eğitimine devam etmektedir.