Seval Dakman, Türkiye’nin ilk ulaşılabilir sanat galerisi olan Carre d'Artistes İstanbul galerisinin kurucusudur. 

 2007 yılında eğitim için Londra’ya gittiği dönemde şehrin sanat atmosferinden   çok etkilenen Seval Dakman, okulun yanı sıra sık sık çağdaş sanat galerini gezip   genç sanatçıların eserlerini inceleyerek sanatla olan bağını derinleştirmiştir. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi Siyasal Bilimler bölümüne devam ederken aynı zamanda yan dal olarak Sanat Tarihi bölümüne başlamıştır ve sanat sosyolojisi üzerine çalışmaya okul yıllarında karar vermiştir. Eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesi’ nde devam ederek “Kültürel İncelemelerde Sanat Antropolojisi” üzerine hazırladığı tez ile yüksek lisansını tamamlamıştır.

 Sanatı demokratikleştirmek fikrinden yola çıkan Carre d'Artistes’i 2015 yılında Türkiye’ye tanıtarak “herkes için sanat” anlayışını yaygınlaştırmayı amaçlamıştır.Dünyanın birçok farklı ülkesinden sanatçıyı ülkemizdeki koleksiyonerlerle tanıştırırken ülkemizdeki genç veya tanınmış sanatçıları dünyanın otuzdan fazla ülkesinde galeri ağı bulunan Carre d’Artistes ile birlikte evrensel sanat platformuna taşımıştır. "Herkes için sanat” anlayışıyla günümüzde de çalışmalarına devam etmektedir.Çeşitli sanat dergisi ve gazetelerde sanat   ekonomisi ve sosyolojisi ile ilgili yazılar yayımlamaktadır.

   

 Seval Dakman 

 Kurucu Direktör / Founder Director                            Muhterem, lisedeyken AFS kültürlerarası programıyla ile bir sene Macaristan’ da  yaşadı. Üniversiteyken lisans eğitiminin bir kısmını Fine Arts Academy of Bologna,  İtalya’ da sürdürdü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden  mezun oldu. 2017 yılında EFIL (European Federation For Intercultural Learning) ile Uluslararası Eğitmen Eğitimi alan Muhterem, sonrasında birçok uluslararası eğitime katıldı. Uzun yıllar kültürlerarası öğrenme, aktif vatandaşlık gibi alanlarda eğitmenlik ve proje koordinatörlüğü yaptı.

   Eğitim hayatı boyunca birçok farklı sanat projesinde yer aldı. En son Bristol, İngiltere’de Kosar Contemporary ekibi ile küratör asistanı olarak çalıştı ve mekanların sanat ile olan ilişkisi üzerine yoğunlaştı.

   Carre d’Artistes  Istanbul Galeri Müdürü olan Muhterem, edindiği interdisipliner deneyimlerle birlikte; başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyor.

 

 

   

     

  Muhterem Semiz                                                                                                         

Galeri Müdürü / Art Gallery Manager