Biz Kimiz?

Seval Dakman Araç
Founder Director

Seval Dakman, Türkiye’nin ilk ulaşılabilir sanat galerisi olan Carre d'Artistes İstanbul galerisinin kurucusudur.

2007 yılında eğitim için Londra’ya gittiği dönemde şehrin sanat atmosferinden çok etkilenen Seval Dakman, okulun yanı sıra sık sık çağdaş sanat galerini gezip genç sanatçıların eserlerini inceleyerek sanatla olan bağını derinleştirmiştir. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi Siyasal Bilimler bölümüne devam ederken aynı zamanda yan dal olarak Sanat Tarihi bölümüne başlamıştır ve sanat sosyolojisi üzerine çalışmaya okul yıllarında karar vermiştir. Eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesi’ nde devam ederek “Kültürel İncelemelerde Sanat Antropolojisi” üzerine hazırladığı tez ile yüksek lisansını tamamlamıştır.

Sanatı demokratikleştirmek fikrinden yola çıkan Carre d'Artistes’i 2015 yılında Türkiye’ye tanıtarak “herkes için sanat” anlayışını yaygınlaştırmayı amaçlamıştır.Dünyanın birçok farklı ülkesinden sanatçıyı ülkemizdeki koleksiyonerlerle tanıştırırken ülkemizdeki genç veya tanınmış sanatçıları dünyanın otuzdan fazla ülkesinde galeri ağı bulunan Carre d’Artistes ile birlikte evrensel sanat platformuna taşımıştır.

"Herkes için sanat” anlayışıyla günümüzde de çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli sanat dergisi ve gazetelerde sanat ekonomisi ve sosyolojisi ile ilgili yazılar yayımlamaktadır.

İrem İmre
Gallery Specialist

Sanata ilgisi lise yıllarında başlayan İrem, karakalem ve ebru gibi alanlarda çeşitli sanat eğitimleri aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünü 2021 yılında bitirdi. Tezi "İstanbul'da Yemek Pratikleri"ni Pierre Bourdieu ve orta sınıflar teorisi üzerine yazdı. İrem, şu anda İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Kültür Yönetimi yüksek lisansı yaparak eğitimine devam etmektedir.

Helin Ateş
Gallery Assistant

Çocukluk yıllarından itibaren resim, müzik ve tiyatro alanlarında sanat eğitimi alan Helin, artistik yolculuğuna tasarım alanında devam etmeye karar vererek Yeditepe Üniversitesi – Moda Tasarımı bölümüne birincilik ile girmiştir. Artistik karakterini farklı sanat disiplinlerinden yaptığı işler ile harmanlayarak disiplinlerarası-multidisipliner bir çalışma tarzını benimsemiştir. Aynı zamanda Sanat ve Kültür Yönetimi bölümü ile çift anadal yapan Helin, sanat ve kültürün akademik, teorik kuramları üzerine projeler yapmaktadır.