Mehmet Güreli; Türk yazar, müzisyen, ressam ve yönetmen.

Sanatın farklı dallarında yaratıcılığını uzun yıllardır başarıyla gösteren sanatçımızın resimlerine yakından bakıyoruz!

Film Noir

2016 yılında gerçekleşen sergisinin de ismi Film Noir olan Güreli, üretkenliği ve çok yönlü kişiliğiyle tanınıyor ve sinematografik bakış açısını resimlerine ustaca yansıtıyor.

Film Noir Türkçe’ de “Kara Film” anlamına geliyor ve 1940’ların sonu, 1950’lerin başında ortaya çıkıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın da etkisiyle yeni çağın en büyük mirası olan güvensizlik ve karamsarlık duygusunu taşıyor. Fransız bir sinema eleştirmeni tarafından ismi konulan Film Noir tarzındaki filmler konu olarak dedektif öyküsü, cinayetler ve kent melodramı işliyor.

 

Mehmet Güreli , Film noir serisi

Bu tarz filmlerde mutlu son yoktur, kahramanları aslında birer anti kahramandırlar ve  femme fatale denilen cazibesiyle erkeği baştan çıkaran türlü oyunlar oynayan “yeni güçlü kadın” karakterleri vardır. 

Film Noir’in kamera kullanımı gelenekselin dışındadır. Geleneksel kamera açısı yerine öznel bakışı kullanıyor ve izleyicinin gözü bu öznel bakış ile gelişiyor. Bu öznel bakış açısı tek bir gerçeklik olmadığını ön plana çıkarıyor. Gerçeklik, yoruma ve eleştiriye açık hale geliyor. Her bir bakış açısı bir başka gerçeklik kazanıyor. 

Mehmet Güreli tam olarak bu bakış açısı anlayışını kendi zihninde harmanlayarak resimlerine aktarıyor. Onun karakterleri resim yüzeyinde adeta birer film sahnesindedirler ve karakterlerin bakışları hikayeyi sizin tamamlamanızı ister. Sanatçı, bazı resimlerinde en sevdiği filmlerin isimlerini ve yönetmenlerini de esere yazarak o filmlere atıfta bulunuyor. 

 

Mehmet Güreli- suluboya resimleri

Carre d’Artistes İstanbul’da şu anda sergilenen eserlerinin arasında; Savaş Sonrası Görüntüleri (Landscape After the Battle), Hiroşima Sevgilim (Hiroshima Mon Amour) , İkinci Soluk (Le Deuxieme Souffle)  ve Raşomon (Rashomon) gibi kült filmlere ithafen yaptığı suluboya çalışmaları yanında bazen müzik dinlerken “Benim Karakterlerim” duygusuyla doğduğunu söylediği birçok farklı eseri sergileniyor. 

Sanatçı şöyle diyor; “eserlerimin duygusunu hissedebilmek için filmin kendisinin izlenmiş olmasına ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum çünkü ben de figürleri kendi zihnimde oluşturuyor ve resmediyorum.”

Güreli, birkaç yıl önce Carre d’Artistes’in en başarılı ilk 100 sanatçısı arasında gösterildi ve dönem dönem Fransa galerimizde sergilenmeye devam ediyor. 

Sanatçımızın tüm eserlerini websitemizden inceleyebilirsiniz ve Beyoğlu, Cihangir’deki galerimizi haftanın her günü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. 

 

 Fotoğraf: Muhsin Akgün